Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Стеблівська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04350151) був реорганізований і увійшов до складу Хустської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Церква Різдва Пр. Богородиці

СТЕБЛІВКА Хустський район
Церква Різдва Пр. Богородиці. XVI ст., 1794.
Церква Різдва Пр. Богородиці. 1998. (УГКЦ)

Важко віддати перевагу котрійсь із готич­них церков Хустщини. Завжди найкращою здається та, яка щойно з'являється перед очи­ма. Досить було підійти до церкви в Стеблівці, щоб повірити, що наближення до ідеалу в мистецтві можливе. Майстрам вдалося орга­нічно поєднати архітектуру, різьбярство, на­стінний розпис та малярство.

Найдавніші частини храму — зруби збу­дували з величезних дубових колод довжиною 14м. Вівтарну частину зробили у формі тригранної апсиди і відповідно вона мала гранчасте опасання і дах.

Маленькі віконця під опасанням мали аркові завершення, віконця вище опасання – квадратні у вівтарі і здвоєні, прямокутні в наві. Віконця мали залізні ковані ґрати готичного типу. До закритого ґанку з арковими прорізами вів портал, оздоблений багатим бароковим різьбленням.

Одвірки порталу і вхідних дверей були прикрашені різьбленим мотивом лози. Вежа мала підсябиття з фігурно обробленими кінцями дощок. Високий шпиль та чотири маленькі шпилі увінчувалися розкішними кованими хрестами.

Стеблівка. Церква Різдва Пр. Богородиці, XVI ст, 1794 р. і дзвіниця.
B. Vavroušek. Církevní památky na Podkarpatské Rusí. Praha. 1929.

 

Стеблівка. Церква Різдва Пр. Богородиці, XVI ст.1794 р.
Згоріла 1994 р.
Світлина О. Іванусіва 1992 р.

Стеблівка. Церква Різдва зі східного боку.
Згоріла 1994 р. 
​Світлина О. Іванусіва 1992 р.


Інтер'єр храму з трьома стрімкими арко­вими склепіннями над бабинцем, навою та вівтарним зрубом вражав досконалістю архі­тектури й багатством оформлення. Внутрішні стіни нави й вівтаря прикрашували розписи початку XIX ст. Малювання вже майже щез­ло, але навіть у такому стані створювало вра­ження величі та декоративності.

У вівтарі написано дату 1805 або 1815р. та ім'я автора малювання -- Петро Токарьов. У церкві зберігався іконостас з об­разами XVIII ст.

Високу дерев'яну дзвіницю, що колись стояла біля церкви, перенесли до нової пра­вославної церкви, а в 1992р. -- розібрали. В єпархіальних документах 1751 р. цер­кву згадано як вкриту шинґлами, в доброму стані, не знати ким освячену, з двома дзвона­ми, присвячену св. Параскевії, а в 1801 р. є такий запис: ".. .Церква нова із дубових бер-вен составлена, турня на фун­даменті мурованом є поставле­на, має 3 звони, но требуєт на єдні ризи 119 Ринских, на іконостас 350 Ринск., а на мальованя 850 Ринских".

Знищення цієї церкви під час пожежі в серпні 1994 р. непоправна втрата для української культури і світового за­галу.

Нову муровану греко-ка­толицьку церкву почали буду­вати 17 травня 1992р., а за­кінчили 20 серпня 1998р.

Стеблівка. Залишки зрубів після пожежі.
Світлина 1996 р.

 

Стеблівка. Церква Різдва Пр. Богородиці, 1998 р.
Світлина 1998 р.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *